bufor
Dodane przez Arkaszka dnia Listopad 23 2016 11:24:25
wilgotność mi wypadła z rozważań, choć po pierwsze powietrze ma iść ze żwirowca, po drugie chodzi mi po głowie jakiś centralny nawilżacz. Uważasz, że "dowilżenie" powietrza podgrzanego np. do 33 - 38 deg C może znacząco skomplikować sprawę? A z tym, że ciepłe powietrze wystarcza, to skrót myślowy - zapewne w okresach przejściowych wystarczy, ale, po pierwsze, nie mam zamiaru uzależniać ciepła od wentylacji, i jak będę chciał (płacić za prąd) to będzie tylko 20m3/h w sypialni i 300 m3/h na dom w najtęższe mrozy, ponadto przedmówcy już stwierdzili, że ciepło konwekcyjne jest dużo gorsze od promieniowania. A przy punktowych promiennikach to inna bajka - narzeczona sobie siądzie przed tv i niech się promieniuje do odczuwalnej 25 deg, jak lubi. Co do zasady nie wliczałem know-how i robocizny, zakładałem 50% tzw. contingency i pominąłem niechcący w obliczeniach bufor, ale myślałem kategoriami:
- wymiennik i wentyle rekuperatora (1000 m3/h, bez sterowania) + instalacja w całym domu - 16 KPLN,
- duży żwirowy GWC - 10 KPLN,Albo, Link załóżmy, idę sobie popisać do gabinetu i nad biurkiem mam promiennik. A przez pozostałe 20h, kiedy mnie tam nie ma, może sobie tam być i 16 stopni. Tych promienników zainstalowałbym sobie dużo, bo koszt jest żaden w porównaniu z podłogówką chociażby elektryczną.
Rozszerzona zawartość newsa
Życzę powodzenia w realizacji planów, ale coś mi się wydaje że Twój optymizm jest zbyt duży co do przyjętych komponentów.
Specyfikacja pompy ciepła:
Moc grzewcza: 7.0kw (dla +10'C)
Moc znamionowa: 1.84kw
Ten model pompy ciepła produkuje 150 l/h gorącej wody z 15’C do 55’C, gdy temperatura otoczenia wynosi około 20’C i może produkować 70 l / h przy temp. otoczenia 7’C.Moc pompy zależy od temperatury zewnętrznej i najwyższy wskaźnik efektywności uzyskuje przy temperaturze powietrza +15°C. Pompa ciepła jest opłacalna przy min. temperaturze -15°C. Jest to także minimalna temperatura, do której pompa jeszcze pracuje. COP dla -15'C wynosi 2.
Jej moc grzewcza przy temperaturze zewnętrznej (DZ) -15°C to zaledwie 3kW