promiennik
Dodane przez Arkaszka dnia Listopad 23 2016 11:16:26
Na światło wydaję grosze, w większości mam ledy+ kilka energooszczędnych. W garażu mam jarzeniówki ale świecą z godzinę miesięcznie.Tym razem przestudiowałem cały ten wątek od deski do deski (a także kilka innych), i znów wydaje mi się, że znalazłem optimum w zakresie ogrzewania. Planowany dom to 3 kondygnacje po sto parę metrów, połowa piwnicznej to pomieszczenie z basenem. Ocieplenie dla ścian, stropów, itd - l = 0,1. I tak:
1. Taniutka pompa p-w (4,5 KPLN) grzeje w drugiej taryfie wspólny bufor dla: cwu, ogrzewania wody w basenie i nagrzewnicy reku - innymi słowy chłodnicy samochodowej.
2. Ciepły nawiew pod oknami przy takiej izolacji załatwia większość potrzeb grzewczych przy normalnych, wentylacyjnych przepływach powietrza (a ja lubię duże, nawet do wymiany na godzinę), nie licząc ekstremalnych temperatur. Nie demonizujcie tego, w USA mają ogrzewanie nadmuchowe, które im tłoczy 4 wymiany na godzinę, i żyją, choć na pewno mniej komfortowo.
3. Jedynym innym źródłem ciepła to kilkadziesiąt promienników, czy jak to mówicie, kwok (ale takich prawie nie dających światła). Zintegrowanych z czujnikami ruchu lub sterowanych ręcznie. I tak - wchodzę do łazienki i dostaję w plecy 800W, mam komfort po 10 sekundach, zamiast utrzymywać wysoką temperaturę przez całą dobę. Spróbuję z pewnymi wynalazkami, np. izolacją refleksyjną pod kafelkami albo płytami g-k, aby się szybko nagrzewały od promienników. Podobnie przydałaby się jakaś absorbująca podłoga.
4. Do tego duży GWC, raz że basen, dwa, jako dolne źródło dla pompy w ekstremalne temperatury. Jednostka zewnętrzna kotłuje 1000 - 1500 m3/h, więc ze sto ton żwiru powinno wszystko pociągnąć.

Z PCi zrezygnować raczej nie mogę, bo basen. Basen ma jednak to do siebie, że daje dużo strat, które należy odzyskać na reku, więc przy odrobinie farta powietrze z reku bez podgrzewania będzie miało pokojową temperaturę. Ale, clue wypowiedzi jest takie - zakładam, że można zrezygnować z elektrycznej podłogówki na rzecz zarówek - promienników, które to kosztują 10 zł / 100 W, a tym samym zamknąć się z wszelkimi elementami wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji dla dużego przecież domu w kwocie 30-35 KPLN, czyli 100 PLN / m2. Oczywiście pod warunkiem władowania sporo większej kwoty w izolacje. Sterowania nie liczę, pogotowie wodociagowe bo jeden sterownik PLC ma mi w założeniu pociągnąć mnóstwo innych rzeczy. Jak myślicie, może to się udać i mieć sens?
Ale, dwa komputery (jeden z monitorem zużywa 170W), dwa TV, projektor, indukcja, pralka raz na dwa dni, reku itp. Lodówka bierze mało, kiedyś to sprawdzałem ale nie pamiętam pogotowie wodociagowe warszawa bielany wyniku. Najśmieszniejsze że stoi na ogrzewaniu podłogowym, miała pierwotnie stać gdzie indziej. Najgorsze jest to że u mnie 24h/ dobę jest ktoś w domu więc ciężko z czegoś zjechać
Rozszerzona zawartość newsa
4 wymiany na godzinę to nie tak wiele. Przeważnie większą ilość wymian powietrza masz np. w łazience, czy w WC i nie odczuwasz tam dyskomfortu.
Dyskomfort wiąże się z czymś innym, z wilgotnością powietrza.
Przy ogrzewaniu nadmuchowym wykorzystuje się recyrkulację powietrza, a świeże powietrze wentylacyjne dozuje się w zależności od potrzeb. Link
Jeżeli ciepły nawiew pod oknami zapewnia Ci większość potrzeb grzewczych, to po co chcesz jeszcze stosować promienniki podczerwieni?
Jeżeli już tak kombinujesz, to wystarczy mała grzałka w kanale nawiewnym połączona z termostatem oddzielnym dla każdego pomieszczenia i będziesz miał ten sam efekt.